Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.
Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.
В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.
Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.
Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопи
Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското култу
Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.
Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището.
Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.
Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко
Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.
Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.
В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен.
„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа
Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.
Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .
Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ
Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.
„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени „звездици“, защото то е лечебно и може да спасява животи.
„Докато записвах „Безбряг“ се свързах емоционално на различни нива с теми и въпроси, които поставя. По линия на лоялността и отстояването й, аз се идентифицирах до голяма степен с главния герой. Разбира се, посланията за опазването на планетата и човешката алчност също резонираха дълбоко в мен, защото „Безбряг“ ги поставя по елегантен, а не назидателен начин и наистина ни кара да се замислим за решенията, които взимаме днес. Затова бих слушал аудиосериала и заедно с двете ми дъщери, бих разговарял с тях за ценностите, за изборите, за борбата между егоизма и алтруизма.“, разказва актьорът Алек Алексиев.
„Безбряг“ е създаден в рамките на втория национален конкурс за оригинален аудиосериал „Сторител студио“. Историята на победителката Димитрина Събчева е избрана преди година сред над 100 пилотни проекта на тема „Светът след утре“.
„Това, което наблюдавахме това лято, с продължителна поредица от горещини и нощи, при които не настъпва характерното охлаждане, е предсказано отдавна в доклади на учени. А прогнозите за бъдещето са още по-страшни с температури от 52 градуса за България. Ако трябваше да се съобразя с това, „Безбряг" щеше да бъде поредната далечна, постапокалиптична история. Затова реших да рискувам и да поставя героите си в свят почти като нашия. Така, слушателите всъщност могат да усетят, че ние вече сме в дистопично бъдеще и се изправяме пред последствията от взети и невзети решения“, посочва Димитрина Събчева.
Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември.
На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън".
Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт
На 24 януари е премиерата на новия български филм „Клас 90“, съобщават продуцентите от „Мирамар“. Междувременно, излезе официален тийзър.
Комедийната драма събира Любомир Нейков, Юлиан Вергов, Людмила Митева Даскалова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Стефан Денолюбов, както и германската актриса Катрин Йене.
Историята е за група съученици, завършили гимназия през 1990 г. Те се събират в уютен планински хотел, за да отпразнуват 33 години от дипломирането си. Партито, което всички чакат с нетърпение, бързо излиза извън контрол, когато стари вражди, изгубени любови и неосъществени мечти се завръщат с пълна сила и всеки от героите е принуден да се изправи срещу своето настоящо и минало аз.
Няма голяма престижна задгранична експозиция, представяща българското културно и археологическо наследство, без участие на РИМ-Враца, каза директорът Георги Ганецовски.
По думите му при иницииране на подобна експозиция винаги се търсят експонати от Врачанския музей, което само по себе си показва значимостта му. Този път в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ са избрани девет предмета от РИМ във Враца, които са едни от най-хубавите експонати от съкровището от Могиланската могила във Враца и от откритото в село Рогозен.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
От Врачанското съкровище посетите
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
След като е "реализирала всичките си мечти", Силви Вартан, една от най-известните френскоезични певици, ще изнесе последните си шест концерта на 80 години през ноември тази година и януари догодина в Париж, предаде АФП.
Легендарната певица от епохата "йе-йе" слага окончателно точка на 63-годишната си кариера, в която е издала около 50 албума, има 40 милиона продадени диска и е снимана 2000 пъти за корици на списания - повече от другите френски звезди Брижит Бардо и Катрин Деньов.
Последните концерти на звездата с български корени ще бъдат от 8 до 10 ноември в арената Dome de Paris и от 24 до 26 януари в Двореца на конгресите.
Следва цялото интервю на АФП:
Решихте се на последен поклон. Окончателно ли е това?
- Окончателно, да. Живея върху вулкан, откакто започнах преди 63 години. Направила съм толкова много, че в еди
Димитрина Събчева е родена през 1983 година в Бургас. Пише основно фентъзи и фантастика. Първата публикация е през 1997 година в училищен вестник. В Бургас завършва Немска езикова гимназия „Гьоте“, а по-късно учи в специалност „Скандинавистика“ и „Етнология и културна антропология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Събчева работи по дебютния си роман „Лицето на врага“ в продължение на пет години, а още четири минават до неговото издаване през 2021 г. Нейни разкази са публикувани в „Литературен вестник“ и „Списание 8“.